Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥lfat 6881483



*

nr 688 1483


Skålfat

Kina, 1700-tal, blå/vitt, längd: 29


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 mars 2011
kl 17:37:56


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/3 21:49:12 1      700 kr
27/3 17:08:03 2      950 kr
28/3 16:14:07 1      800 kr
28/3 16:14:52 1      900 kr
28/3 16:15:38 1      1.000 kr
28/3 16:42:42 3      Vinnande bud


  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå keramik kina kinesisk kinesiskt skålfat vitt
  • 8243 Ask
    med lock, Sèvres. Längd: 13 cm
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:13
  • 8068 Fat
    + ägg, Keramik, Paradisverkstan, Öland. Diameter: ..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:27
  • 8090 Fat
    Höganäs + 5 st djupa tallrikar Gabriel. Bredd: 33 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:29
  • 8303 Fat
    Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sveri..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:54
  • 8082 Frukter
    stengods, diverse, 18 st. Längd: 4-15 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:05
  • 8026 Jardiniere
    Jugend, metall, glasinsats, med hänkel, Dia 21. Hö..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:31




Ladda ner broschyr